Δευτέρα 20 Ιανουαρίου 2014

Δόξα Εξαπλατάνου- Ορφέας Ροζαρίου 3 – 0.

Μια σημαντική νίκη με αντίπαλο την πολύ καλή ομάδα του Ριζαρίου, πραγματοποίησε η Δόξας μέσα στο γήπεδο της.
Ένας πολύ καλός και δυνατός αγώνας, με αρκετές φάσεις στις δυο εστίες των ομάδων, που κράτησε  αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού.
Η δίψα της νίκης ήταν  η σπίθα που άναψε το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Δυνατές μονομαχίες στον χώρο του κέντρου και συνεχή  ανεβοκατεβάσματα της μπάλας
στις δυο εστίες. Φάσεις  αρκετές που θα μπορούσαν να δώσουν ένα γκολ ανα πάσα στιγμή για κάθε ομάδα.
Με σημαντικότερη για τον Ορφέα αυτή του Τσεγάνη, όταν το πλασέ που επιχείρησε από πολύ κοντά εξουδετέρωσε με καλή προσπάθεια  ο Δημητριάδης.
Σημαντικές και οι ευκαιρίες της Δόξας που μπορούσαν να φέρουν ένα γκολ
Στο 27΄ το δυνατό σουτ από τον Κοτζαμανώλη, η μπάλα καταλήγει ελάχιστα άουτ.
Στο 40΄ η κεφαλιά του Κουτρούμπαλου μέσα από την μικρή περιοχή διώχνει σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του Ριζαρίου.
Σουτ του Βασιλόπουλου στο 43΄ η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας.
Στο δεύτερο μέρος τώρα και πάλι κυριαρχεί το ίδιο σκηνικό με το πρώτο.
Οι ομάδες μπαίνουν δυνατά και παίζετε πραγματικά ένα πολύ καλό παιχνίδι.
Η Δόξα μετά το πρώτο δεκάλεπτο που δέχτηκε μια σχετική πίεση από τους αντιπάλους της, αποκτά τον έλεγχο του κέντρου και βγαίνει μπροστά με μεγαλύτερες προϋποθέσεις.
Στο 63΄ μετά από φάουλ από πλάγια θέση που κερδίζει και με εκτελεστή τον
Βασιλόπουλο, αυτός στέλνει την μπάλα στην μικρή περιοχή του Ριζαρίου, ο προωθημένος Γιαννούλτσης με πλασαριστή κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.
Έχοντας πλέον τον αέρα του γκολ και αποβάλλοντας το άγχος της η ομάδα συνεχίζει να πιέζει τον αντίπαλο.
Στο 72΄η εκτέλεση κόρνερ από αριστερά, ο Καρράς με καρφωτή κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2-0.
Με το σκορ πλέον να βαραίνει τα πόδια των ποδοσφαιριστών του Ριζαρίου και με
εμφανή τα σημάδια
της κόπωσης οι όποιες προσπάθειες της δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα.
Σε αντίθεση με την ομάδα μας να γίνεται ασταμάτητη, κυνηγώντας ένα ακόμη γκολ.
Στο 80΄το σουτ του Βασιλόπουλου καταλήγει ελάχιστα άουτ.
Στο 88΄και πάλι από εκτέλεση κόρνερ ,ο Γιώργος Θωμάς με κοντινό δυνατό πλασέ κάνει το 3-0
για την ομάδα μας.
Πολλές ακόμη οι ευκαιρίες για ένα ακόμη γκολ από την Δόξα με τους Κουτρούμπαλο και Βασιλόπουλου, που δεν είχαν όμως την ανάλογη τύχη.
Το αποτέλεσμα αυτού του παιχνιδιού δίνει στην ομάδα μας το δικαίωμα να εξακολουθεί να φιγουράρει στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας, δείχνοντας ταυτόχρονα και τις
μεγάλες φετινές δυνατότητες της!
Μεγάλος και αδικαιολόγητος πολλές φορές ο εκνευρισμός ορισμένων ποδοσφαιριστών του Ριζαρίου σε κάθε υπόδειξη του διαιτητή. Απαράδεκτος ο  Ουζούνης με την συμπεριφορά του, κάνοντας άσεμνες χειρονομίες προς τους φιλάθλους και με ρατσιστικούς χαρακτηρισμούς να προκαλεί ποδοσφαιριστή της Δόξας, αναγκάζοντας
έτσι τον προπονητή του να τον αντικαταστήσει.

Πολύ καλός ο διαιτητής του αγώνα κ. Τσίπας Δ.,έδειξε τις δυνατότητες του να διευθύνει δύσκολα παιχνίδια όπως το συγκεκριμένο,καλοί και οι βοηθοί του κ. Αθανασίου και Παλαιοπάνης.