Παρασκευή 5 Σεπτεμβρίου 2014

Δόξα Εξαπλατάνου - Αναγέννηση Γιαννιτσών 4 - 1.

Μια σπουδαία φιλική αναμέτρηση έδωσε μέσα στο γήπεδό της η ομάδα της Δόξας με αντίπαλο την Αναγέννηση Γιαννιτσών.
Ένα χρήσιμο και δυνατό test καθώς είχε να κάνει με μια ομάδα που αγωνίζεται  στην Γ’ Εθνική κατηγορία.
Παίζοντας ένα εκπληκτικό ποδόσφαιρο σε όλη σχεδόν την διάρκεια του παιχνιδιού ,έδειξε με την απόδοση της την ανοδική αγωνιστική της κατάσταση.
Ένα πρώτο μέρος με τις ομάδες να παίζουν ένα γρήγορο και ανοιχτό ποδόσφαιρο χωρίς  τις μεγάλες όμως ευκαιρίες μέσα στις περιοχές τους.
Η Αναγέννηση έδειξε να πατά καλύτερα μέσα στον αγωνιστικό χώρο κυρίως στο πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού και την Δόξα να ισορροπεί λίγο αργότερα πιέζοντας με την σειρά της τον αντίπαλο.
Στο 44΄ ο Βασίλης Τσόρμπας με ένα ωραίο πλασέ κάνει το  1-0 για την Δόξα και ένα λεπτό αργότερα ο Σάρος κάνει το 1-1 μετά από εκτέλεση πέναλτι που έδωσε ο διαιτητής σε βάρος της Δόξας.
Στο δεύτερο μέρος η ανωτερότητα της Δόξας ήταν εμφανής σε όλοι σχεδόν την διάρκεια του δευτέρου μέρους.
Στο 52΄ο  Βακιάνης αφού ΄΄ αδειάζει  ΄΄ την άμυνα της Αναγέννησης το δυνατό του σουτ βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι, με την μπάλα να σκάει λίγο μπροστά από την γραμμή της εστίας του τερματοφύλακα.
Στο 62΄ αυτή την φορά ο Βακιάνης βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα και με ένα εκπληκτικό σουτ  κάνει το 2-1 για την ομάδα του.
Η Δόξα ασταμάτητη γίνεται ολοένα και πιο επικίνδυνη.
Στο 71΄ ωραία και ομαδική προσπάθεια των παικτών της ,ο Δημητρίου με κοντινό πλασέ κάνει το 3-1.
Και λίγα λεπτά αργότερα στο 76΄ και πάλι ο Βακιάνης με ένα δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή γράφει το τελικό 4-1.
Το 4-1 κόντρα σε μια ομάδα αυτού του επιπέδου, σίγουρα γεμίζει με χαρά και ικανοποίηση όλους στην Δόξα, αλλά περισσότερο τον προπονητή της Αντώνη Σαπουντζή καθώς βλέπει όλους  τους ποδοσφαιριστές του να προσπαθούν και να αποδίδουν ένα πολύ καλό και ποιοτικό ποδόσφαιρο!